TR EN


ANA SAYFA FİRMA PROFİLİ HİZMETLERİMİZ BİZE ULAŞIN
    Yabancı Ortaklı Şirket ve İrtibat Bürosu Kuruluş Hizmetleri

Burada dikkat edilecek en önemli husus ise şirket kurulumu için seçilen mali müşavirin aynı zamanda yabancılar kanununa ve yabancıların çalışma ve ikamet izinleri konularına hakim olması gerekliliğidir.
 
  İÇ DENETİM
  ÖZEL MALİ DENETİM
  YOLSUZLUK VE HİLE DENETİMİ
  AVM CİRO DENETİMİ
  VAKIF, DERNEK, KOOPERATİF DENETİMİ
  BİLİRKİŞİLİK HİZMETLERİ
  YABANCI ORTAKLI ŞİRKET VE İRTİBAT BÜROSU KURULUŞ HİZMETLERİ
  ŞİRKET KURULUŞU VE TİCARİ SİCİL İŞLEMLERİ
  MUHASEBE HİZMETLERİ
  İNSAN KAYNAKLARI VE BORDROLAMA HİZMETLERİ
  VERGİ DAVALARI HİZMETLERİ
  KURUMSAL CHECK-UP HİZMETLERİ
  ŞİRKET DEĞERLEME HİZMETLERİ
  BORDROLAMA, ÖZLÜK İŞLERİ VE DİĞER ÖZEL EĞİTİM PROGRAMLARI

 

Türkiye’de yabancı ortaklı şirket kuruluşları veya yabancı uyrukluya hisse devri işlemleri her geçen gün artıyor. Türkiye’de şirket kuran yabancı uyrukluların dikkat etmesi gereken en önemli konular ise şirketi kurduktan sonraki çalışma izinleri ve ikamet ya da oturum izinleri.

Yabancı Ortaklı veya Yabancı Sermayeli Şirket Kurulum Prosedürleri Yabancı uyruklular için Türkiye’de şirket kurmak veya hazır kurulu bir şirkete ortak olmak için herhangi bir yasal engel yoktur. Herhangi bir şahıs mükellefiyeti başlatabilir veya belirli bir sermaye koyarak limited veya anonim şirket kurabilirler. Ekstra olarak temin etmeleri gereken sadece tercüme ve şirket sözleşmesinin okunması sırasında tercüman hizmetleridir.

Burada dikkat edilecek en önemli husus ise şirket kurulumu için seçilen mali müşavirin aynı zamanda yabancılar kanununa ve yabancıların çalışma ve ikamet izinleri konularına hakim olması gerekliliğidir. Çünkü yabancı uyruklular şirket kurduktan sonra çalışma izni almak ve Türkiye’de ikamet etmek istiyorlarsa bazı ek hususlarında şirket kurulumu sırasında yerine getirilmesi zorunludur.

Yani yabancı uyruklu bir şahı, normal bir TC vatandaşı gibi en düşük yasal rakam olan 10.000 TL sermaye ile şirket kurup bu rakamın sadece yüzde 25’ini ödenmiş sermaye olarak gösterirse daha sonra yapacağı çalışma izni onaylanmayacaktır.

Yabancı uyruklular şirket kurarken veya bir şirkete ortak olurken aşağıdaki konulara çok dikkat etmelidirler;
• Şirketin sermayesi
• Şirketin ödenmiş sermayesi
• Yabancının yüzde olarak hisse oranı
• Yabancının TL olarak sermayedeki oranı
• Anonim şirket ise yabancının yönetim kurulunda olup olmadığı
• Limited ise Türkiye’de ikamet ediyor veya edecek olması
• Limited şirket ise müdür olup olmadığı

Sonuç olarak yabancılar için özellikle de Türkiye’de çalışma izni almak isteyen yabancılar için şirket kurulumu normal bir şirket kurulumundan biraz daha detaylıdır. Bu yüzden sadece mali müşavir desteği ile değil aynı zamanda bir danışmanlık desteği ile şirket kurmakta fayda vardır.

Ayrıca özellikle uzun süreli ikamet izni alabilen Avrupa Birliği vatandaşları tarafından şu iki hususta genel olarak göz ardı edilir. Anonim şirket kuran veya anonim şirkete ortak olan yabancılar her koşulda çalışma izni almak zorundadır. Limited şirkette müdür olan yabancılar Türkiye’de ikamet etmeseler bile çalışma izni almak zorundalar.
BFS İÇ DENETİM FİNANSAL VE KURUMSAL YÖNETİM DANIŞMANLIĞI A.Ş.

Ostim Ofis      : İvedik OSB, Melih Gökçek Bulvarı 1551 Cadde No:35/30 Yapı Park Yenimahalle Ankara
Çankaya Ofis : Cinnah Caddesi Kuloğlu Sokak No:31/3 Çankaya AnkaraTelefon

:
+90 312 418 23 71

İnternet
E-Posta
Skype:
www.bfskurumsal.com
: [email protected]
: bfsbusiness